Jak znaleźć sposób na udaną i efektowna lekcję on-line? Wzbogacić pracę o elementy twórcze i kreatywne oraz zadbać o interakcję podczas lekcji. Aby urozmaicić zajęcia plastyczne oraz rozwijać wyobraźnię i pomysłowość dzieci wyruszyliśmy z trzecioklasistami w daleką podróż. Pani Kapitan Anna ,,Perła” zabrała swych marynarzy na morską wyprawę. Z postarzanego roztworem kawy papieru sporządzono tajemnicze mapy skarbów, na których umieszczono charakterystyczne punkty oraz trasę do ukrytego skarbu. Każdy marynarz miał za zadanie wybrać sobie przydomek (trzeci, po imieniu i nazwisku określnik danej osoby, używany w jej środowisku, zapisany w cudzysłowie między imieniem a nazwiskiem, np. Robert „Rekinek” Kowalski) i sportretować swoją osobę. Na dwugodzinnych zajęciach towarzyszyły nam morskie piosenki i opowieści m.in. o odkrytym prawdziwym skarbie piratów.
Kapitan Anna ,,Perła” Krysztoforska
Ahoj!
Masz prawo żyć, masz prawo być sobą
Masz prawo czuć się bezpiecznie, wolną być osobą
Masz prawo kochać i kochanym być
Nie można Cię krzywdzić, poniżać i bić
Masz prawo wybrać sam przyjaciół swych
Nie można Cię zmuszać do uczynków złych
Masz prawo śnić, masz prawo być inny
Możesz być słabszy lecz nie czuć się winny
Masz prawo śpiewać głośno kiedy chcesz
Masz prawo płakać cicho, gdy Ci źle.
https://liblink.pl/NZQMmLBk6c
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest drugim dniem w roku, kiedy dzieci mają swoje święto. 20 listopada 31 lat temu została podpisana Konwencja o Prawach Dziecka. Jest to dokument, który szczególną troską otacza dzieci, gwarantując im prawa i przywileje. Posłuchajcie co na ten temat mają do powiedzenia Natalia Rylska i Franek Radliński w podcaście przygotowanym przez Jakuba Bełdygę:
Prawa dziecka - podcast
„Dziecka prawa poważna sprawa, dziecka prawa to nie zabawa...” dlatego też z okazji tego święta Wolontariusze działający w Młodzieżowym Kole Wolontariatu w naszej szkole przygotowali prezentacje przybliżające wszystkim uczniom ich prawa wynikające z zapisów Konwencji o Prawach Dziecka.
Prezentacja dla uczniów kl. 0-3 pt. „Dzień Praw Dziecka” przygotowana przez Arinę Guzanovą i Zuzannę Hałdaś:
Prezentacja dla uczniów kl. 4-6 pt. „Prawa Dziecka” przygotowana przez Gabrysię Kwiatek i Natalię Napiórkowską”:
Prezentacja dla uczniów kl. 7-8 pt. „Jakie prawa mają dzieci” przygotowana przez Franka Radlińskiego i Huberta Wyszeckiego:
Dodatkowo specjalnie na ten dzień nauczyciele odszukali swoje pamiątki z okresu dzieciństwa i podzielili się wspomnieniami z uczniami:
Kochani, pamiętajcie jednak, że tak jak Wy macie swoje prawa, tak takie same prawa mają Wasi koledzy i koleżanki. Korzystajcie ze swoich przywilejów nie raniąc przy tym innych. Nie zapominajcie również, że oprócz praw macie także obowiązki, z których musicie się wywiązywać zarówno w domu, jak i w szkole.
10 listopada reprezentanci klas IV-VIII wzięli udział w quizie historyczno-patriotycznym organizowanym w ramach szkolnych obchodów Święta Niepodległości. Najpierw wszyscy uczniowie musieli rozwiązać osiemnaście zadań zamkniętych. Później dla każdego z nich ruletka wylosowała jedno pytanie otwarte.
Najlepszą znajomością tego okresu historii Polski wykazała się Zofia Kuśmierska z klasy IVa. II miejsce zajęli ex aequo Paweł Król z IVb i Stanisław Radliński z VIc. III miejsce zajęli ex aequo Ignacy Modzelewski z Vb i Wiktoria Sierocińska z VIIIb. Gratulujemy najlepszym historykom!
Pod poniższym linkiem dostępne są pytania, z którymi musieli zmierzyć się klasowi reprezentanci. Zachęcamy do zabawy ruletką i do sprawdzenia swojej wiedzy z historii.
https://wordwall.net/pl/resource/6627788/quiz-historyczno-patriotyczny
Ida Helon i Łukasz Gładysz
W tym roku obchodziliśmy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Czasami zadaję sobie pytanie, jak potoczyłyby się losy naszego kraju, gdyby nie doszło do odzyskania niepodległości, gdyby nie podpisano zawieszenia broni w Compiegne i nie dano Polsce autonomii. Dziś świętujemy 11 listopada. Ale nie każdy zastanawia się jak ważna to data... szczególnie my, młodsze pokolenie. Żyjemy w wolnym kraju o ustabilizowanych granicach, a przecież moi rówieśnicy w 1918 roku i wcześniej musieli być świadkami strasznych wydarzeń, aby Polska wyglądała tak jak teraz. Ich ojcowie, wujkowie i bliscy, walcząc o nią, tracili życie. Najgorsze było chyba to, i trudno sobie to dziś wyobrazić, że byliśmy pod obcymi rządami, nie mogliśmy się nazywać Polską. Poprzez naukę historii i czytanie wspomnień z tamtych czasów, oglądanie zachowanych fotografii wyobrażam sobie, jak to było... Dlatego ważne jest świętowanie, ale również świadomość historii tamtych czasów. Wiem jednak, że to działo się naprawdę i był to długi, trudny proces.
Minęło ponad 100 lat i świętujemy tę datę. Święto Niepodległości do tej pory kojarzyło się nam uczniom z długimi apelami, odświętnym ubraniem i wiecami. W tym roku jednak odbyło się w zupełnie inny sposób.
Czas pandemii nie pozwala być nam w szkole, ale mam wrażenie, że jeszcze bardziej doceniliśmy to Święto. Naszej szkolnej społeczności udało się uroczyście świętować ten dzień. Wspólnie z wychowawcami postanowiliśmy założyć odświętne ubrania, a o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy on-line Hymn Narodowy. Klasy 3 w trakcie lekcji wykonywały biało-czerwone kotyliony, a uczennica 6b przygotowała prezentację, która została rozesłana do wszystkich uczniów. Przedstawiciele starszych klas brali udział w quizie historycznym. Żyjemy teraz w wolnej Polsce i to Święto będzie nam zawsze o tym przypominać.
Amelia Dubaj z klasy 6b
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa ogłosił wyniki konkursu plastyczno-przyrodniczego pn. „Wycieczka ekologiczna po zielonej metropolii warszawskiej”. Celem konkursu było zwiększenie wiedzy i świadomości mieszkańców Warszawy i okolicznych gmin w zakresie wyzwań środowiskowych, promowanie piękna przyrody oraz aktywizację lokalnej społeczności na rzecz zrównoważonego rozwoju. Projekt wpisuje się w priorytety Komisji Europejskiej w ramach nowej strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej na wzór strony z przewodnika. Prace zostały ocenione przez członków Komisji Konkursowej pod względem ekologicznego aspektu planowanej wycieczki, europejskich odniesień, jak również estetyki wykonania, pomysłowości i samodzielności wykonania pracy. Jury szczególną uwagę zwróciło na zrozumienie tematyki konkursu i jego interpretację. W kategorii wiekowej dla uczniów klas 0 – 3 nagrodę za II miejsce otrzymała Amelia z klasy 3C. Bardzo serdecznie gratulujemy naszej uczennicy i cieszymy się z jej sukcesu.
Anna Krysztoforska
Szanowni Państwo,
konkurs poetycki z okazji Festiwalu Dyni dla kla 4-8 został rozstrzygnięty!
1 miejsce zajęła Iga Kowalska z klasy 4cs za wiersz pt. "Królowa jesieni".
Wyróżnienia otrzymały:
Joanna Turek z klasy 4a za wiersz "Pani Dynia"
Gabriela Duda z klasy 4b za wiersz "Dynia"
Nagrody i dyplomy czekają na Wasz powrót do szkoły!
Kochani, nasze szkolne wielkie serce zostało po raz pierwszy wypełnione po brzegi plastikowymi nakrętkami. Bardzo serdecznie Wam za to dziękujemy. 4 listopada nakrętki zostały przekazane tacie Małego Wojownika o imieniu Leny. Chłopiec zmaga się z chorobą nowotworową. Szczegółowe informacje o Lenym możecie znaleźć na stronie:
https://www.facebook.com/pages/category/Community/Leny-Ma%C5%82y-Wojownik-Pomagamy-W-Walce-Z-Siatk%C3%B3wczakiem-403707360451197/.
W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią nauka prowadzona jest w formie zdalnej i nie przychodzicie do szkoły. Zachęcamy jednak do bieżącego zbierania plastikowych nakrętek. Będą w sam raz jak wrócimy do szkoły. Nie musicie jednak czekać na uzupełnienie naszego serducha aż do grudnia. Zawsze możecie przyjść na spacer z rodzicami i wrzucić zebrane nakrętki już teraz. Serce rośnie jak pojemnik się napełnia. Ciekawi jesteśmy w jakim czasie nasze Zielonkowskie serce napełni się po raz drugi.
Dominika Olszewska
21 października 20 wolontariuszy Młodzieżowego Koła Wolontariatu działającego przy naszej szkole segregowało i liczyło grosze, które zostały zebrane w minionym roku szkolnym w ramach dwudziestej edycji ogólnopolskiej akcji Góra Grosza. Ze względu na wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu szkół w ubiegłym roku, pieniądze nie zostały przeliczone.
W ramach ubiegłorocznej akcji Góra Grosza udało nam się zebrać 508,03 zł. Zebrany bilon zostanie przekazany w ramach XXI akcji Góry Grosza.
Dawno, dawno temu, w Królestwie Zielonki panował król Adam I. Rządził on królestwem mądrze i sprawiedliwie. Miał syna Karola i córkę Gryzeldę. Księżniczka była piękną młodą dziewczyną o czystym sercu. Pewnego dnia Królestwo nawiedziła Wiedźma i przyniosła ze sobą Cień, który rozlała na mieszkańców. Jedynie księżniczka nie uległa czarowi. Wiedźma widząc, że nie uda jej się zagarnąć królestwa, porwała księżniczkę i ukryła ją w Ciemnym Miejscu. Zrozpaczony król wezwał śmiałków z pobliskich królestw. Pomóżcie królowi pokonać wiedźmę i uratować księżniczkę...
Tak brzmiała fabuła gry miejskiej organizowanej przez klasę 6A na terenie naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w dwudniowych warsztatach integracyjnych łączących w sobie cechy happeningów ulicznych, gier planszowych i podchodów. Do tworzenia fabuły wykorzystano wiedzę literacką i wierzenia pradawnych Słowian.
Uczniowie przebojowo wcielili się w postacie, wśród których znalazł się m.in Wiedźmin, Cicha czy Dobrochoczy. Do wspólnej zabawy zaproszeni zostali uczniowie klasy 6B. Uczestnicy byli zaskoczeni charakteryzacją organizatorów i trudnościami zadań jakie musieli pokonać.
Anna Krysztoforska
2 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w poszukiwaniach zagadek matematycznych ukrytych w szkolnych korytarzach. Dziewczęta i chłopcy wykazali się nie lada sprytem i pomysłowością. Mistrzem zagadek została Martyna z klasy 7a! Gratulujemy!
Monika Morel
Zapraszamy Uczniów klas 0-III do udziału w Szkolnym Konkursie Recytatorskim
pod hasłem ”SZKOŁA i JESIEŃ W POEZJI”.
Chętni uczniowie zgłaszają swój udział do wychowawców klas. Konkurs odbędzie się w dwóch etapach:
I etap - klasowy odbędzie się 23.10.2020 r. w salach lekcyjnych.
II etap - międzyklasowy odbędzie się 29.10.2020 r. w sali widowiskowej.
Każdy uczestnik prezentuje jeden wiersz o tematyce zgodnej z hasłem konkursu.
Na najlepszych recytatorów czekają nagrody. Zapraszamy
Urszula Kałasz, Honorata Walencka
Serdecznie zapraszamy do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym „Książka zrobiona inaczej”
pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Stare Babice.
Tematem konkursu jest stworzenie książki sensorycznej z użyciem różnych materiałów i tworzyw - w formacie nie większym niż A3.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie przez nauczyciela/opiekuna wypełnionej karty zgłoszenia (Załącznik nr 1) oraz zgody rodzica/opiekuna prawnego (Załącznik nr 2) w terminie do 16.10.2020 r. na e-mail: sekretariat@szkola-zielonki.pl.
Prace należy składać do dnia 23 listopada osobiście lub na adres:
Szkoła Podstawowa w Zielonkach-Parceli, ul. Południowa 2, Zielonki-Parcela, 05-082 Stare Babice z dopiskiem „Książka sensoryczna”.
Koordynator:
Katarzyna Drzażdzyńska
29. września 2020 r. uczciliśmy w naszej szkole święto ustanowione na cześć urodzin Janiny Porazińskiej - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
W tradycję szkoły wpisuje się głośne czytanie przez starszych uczniów – młodszym kolegom. Ale żeby dostąpić takiego zaszczytu, uczniowie klas starszych przeszli I etap akcji podczas lekcji języka polskiego. Polegała ona na rywalizacji w kategorii: piękne czytanie. Wyłoniono mistrzów i nagrodzono dyplomami.
Angliści zmotywowali zaś uczniów do czytania najmłodszym w języku angielskim.
II etap to odwiedziny klas młodszych i odczytanie tekstów literackich. Wybrano wiersz Wiery Badalskiej “O królewiczu Dąsalu Wąsatym” oraz wiersze w języku angielskim przeznaczone dla dzieci.
Zainspirowani uczniowie wykonali wiele prac plastycznych, które już zapoczątkowały wystawę w korytarzu szkolnym.
Na szczególną pochwałę zasługują klasy “0”. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali długiej opowieści i odgadli morał z niej płynący. Nawiązała się także miła współpraca z biblioteką szkolną.
Akcję przygotowała p. Agnieszka Skop, odpowiedzialna za popularyzację czytelnictwa w szkole, nauczyciele języka polskiego i angielskiego oraz bibliotekarka szkolna.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich Uczniów i Nauczycieli.
Agnieszka Socha
Zawsze jest dobry czas, by przypomnieć uczniom o konieczności przestrzegania zasad higieny. W związku z tym 18 i 21 września zostały zorganizowane dla klasy 2b i 2c warsztaty Nie daj się bakteriom i wirusom! Dzieci zostały zapoznane z bardzo ciekawą i jakże aktualną książką Masz tę moc! Dzięki niej zdobyły cenną wiedzę o tym, czym jest koronawirus i jak należy się go wystrzegać. Oprócz tego uczestnikom warsztatów został zaprezentowany film przedstawiający instrukcję dokładnego mycia rąk. Dzieci słuchały tematycznych piosenek, podczas których wykonywały plakaty zachęcające do przestrzegania zasad higieny. Uczniowie otrzymali także specjalne karty pracy przypominające im o myciu dłoni. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, dzięki którym zostały utrwalone nawyki w zakresie higieny osobistej. Dzieci zrozumiały, że są odpowiedzialne za zdrowie własne i innych ludzi.
Patrycja Trzos
Martyna Kaźmierczak
21 września dzieci z zerówki wzięły udział w Akcji Sprzątania Świata. Z dużym zaangażowaniem eksplorowały teren zielony wokół szkoły. Przy okazji sprawdziły co w trawie piszczy i spotkały małych mieszkańców łąki - ślimaki.
Olga Szytniewska